KONKURS KRASOMÓWCZY dla DZIECI I MŁODZIEŻY W MIŃSKU MAZOWIECKIM

 

Święto języka polskiego

 

XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży za nami. W dniach 6 -7 października 2016 r. w krasomówcze szranki stanęli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. W konkursie wzięło udział 33 osoby, a wszyscy spotkali się w jak zawsze w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum Miejskiego nr 3 przy ul. Siennickiej 17 w Mińsku Maz. Koordynatorem imprezy była Joanna Janicka reprezentująca Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze w Mińsku Maz. Ponadto w sprawy organizacyjne zaangażowali się: Mirosław Samociuk – dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Mińsku Maz. oraz nauczyciele: Beata Wójcicka i Grażyna Kałczewiak. Tradycyjnie swoim autorytetem wsparli konkurs Emilka Grabowska i Marta Bodecka – w przeszłości uczestniczki konkursu.

 

 Uczniowie podczas przesłuchań konkursowych prezentowali piękną polszczyzną wystąpienia o tematyce regionalnej i zachęcali do poznawania małej ojczyzny. Poziom merytoryczny i artystyczny wstąpień w tym roku był wyjątkowo bardzo wysoki. Większość uczestników przygotowała do wygłoszenia dwa wystąpienia, zgodnie z wymaganiami na etapie wojewódzkim.

 

W kategorii szkół podstawowych laureatami etapu rejonowego zostali; Gabriela Miąskiewicz z kl. III reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury w Dobrem, Wojciech Nowak z kl. V reprezentant Oddziału PTTK w Mińsku Maz. I Damian Muracki z kl. VI Zespołu Szkół w Zamieniu.

 

Ponadto jury wyróżniło Piotra Nowaka z PTTK Mińsk Maz., Zuzannę Szostakiewicz z Sulejówka, Agatę Welo i Adrianę Baranowską z Mińska Maz. Najmłodszą uczestniczką była Weronika Matasek z Zamienia.

 

W kategorii gimnazjum laureatami zostali: Martyna Osiak z Zespołu Szkół w Siennicy, Klaudia Janczak z Gimnazjum Miejskiego nr 3 w Mińsku Maz., Klaudia Jadczak z gimnazjum w Dębem Wielkim. Ponadto wyróżniono Karęnę Paździoch i Laurę Kulbacką z Mińska Maz., oraz Julię Piszcz z Dobrego .

 

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych klasą samą w sobie była Angelika Wichrowska, wielokrotna laureatka w kategorii gimnazjów, a obecnie uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych. Drugim laureatem został Kacper Bodecki reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury w Dobrem.

 

Konkurs obył się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Mińsk Mazowiecki. Tegoroczna edycja odbywała się pod Honorowym Patronatem wiceministra Edukacji Narodowej- Teresy Wargockiej. Wiceminister uświetniła swoją obecnością przesłuchania konkursowe i z podziwem przysłuchiwała się się wystąpieniom młodych mówców, by na koniec im pogratulować i wręczyć pamiątkowe dyplomy.