Konkurs Krasomówczy dla Dzieci Młodzieży - Etap Wojewódzki

6 października w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Warszawie przy ul. Senatorskiej 11 odbyły się eliminacje wojewódzkie do finału Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży. Wzięli w nich udział laureaci eliminacji powiatowych wschodniego Mazowsza; powiatu garwolińskiego, mińskiego, otwockiego, wołomińskiego. Eliminacje koordynował Oddział PTTK w Mińsku Mazowieckim. W eliminacjach wojewódzkich wystąpili także przedstawiciele powiatu siedleckiego, piaseczyńskiego oraz reprezentanci Warszawy.

Łącznie w etapie wojewódzkim wzięło udział 29 uczniów ze wszystkich typów szkół. W jury zasiadali przedstawiciele Mazowieckiego Forum Oddziałów, Kuratorium Oświaty, przewodnicy oraz poloniści. Konkurs został objęty honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobył reprezentant Siedlec. Z powiatu mińskiego sukces odniosła reprezentantka Szkoły Podstawowej w Chobocie , gmina Halinów,Klaudia Roś, która zajęła II miejsce i tym samym zakwalifikowała się do Finału Ogólnopolskiego w Legnicy. Nauczycielem prowadzącym uczennicę jest polonistka Renata Gałecka. Opowieść o kapliczce, niezwykłej bramie do Chobotu, to majsrersztyk sztuki retorycznej. III miejsce zajęła Angelika Wichrowska , uczennica kl. V Szkoły Podstawowej nr 6 .Urzekła jury opowieścią o siedmiu dębach w Hucie Mińskiej i o starej sośnie. Opiekunem prowadzącym zajęcia krasomówcze w SP nr 6 jest Beata Sałajczyk.

W kategorii gimnazjów sukces odniosła reprezentantka powiatu otwockiego Ewa Sokolik. Uczennica Gimnazjum w Gliniance zajęła I miejsce i zakwalifikowała się Legnicy. Opiekunem jest polonistka Irena Kochaniak. Ten sukces to także efekt wieloletniej współpracy gimnazjum w Gliniance z Oddziałem PTTK w Mińsku Maz.w przygotowaniach uczniów do Konkursu. III miejsce zajęła reprezentantka powiatu garwolińskiego, uczennica kl.III gimnazjum w Zespole Szkół nr 1 w Łaskarzewie Katarzyna Wielondek. Z kolei ten sukces to efekt intensywnych warsztatów dla dzieci i młodzieży prowadzonych we wrześniu w Łaskarzewie. Opiekunami są: Emilia Agnieszczak i Grażyna Sałacińska

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych niekwestionowaną gwiazdą sztuki krasomówczej była Marta Bodecka z Dobrego, w powiecie mińskim. Na co dzień jest uczennicą LO im.J.Słowackiego w Warszawie. W Konkursie występowała w barwach rodzinnej miejscowości i reprezentowała Gminny ośrodek Kultury w Dobrem. Opiekuje się nią Aneta Bodecka. Jej opowieść pt.Szlakiem zakochanych w gminie Dobrem to znakomity popis sztuki retoryki, kultura języka na najwyższym poziomie, a zarazem ciekawa propozycja turystyczna i gotowy do wyznakowania szlak krajoznawczy.


II miejsce zajął reprezentant Garowolina Rafał Matyka , uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie, który okazał się mistrzem improwizacji. Opiekunami garwolinianina są Izabela Odziemczyk- Dadas i Andrzej Żółkoś. Marta Bodecka i Rafał Matyka będą reprezentować województwo mazowieckie w Finale Ogólnopolskim Konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych w Golubiu Dobrzyniu. IV miejsce zajął reprezentant LO w Sulejówku; Mateusz Nieścierowicz, podopieczny Krystyny Pachnik.

Finał Ogólnopolski w Legnicy dla szkół podstawowych i Gimnazjów 22 -25 listopada, natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych spotkają się w Finale w d. 16 -8 listopada 2012.{jcomments on}

Dodatkowe informacje