Promocja przewodnika

13 lutego 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja pierwszego w historii miasta przewodnika po Mińsku Mazowieckim.

 

Autorzy – Janusz Kuligowski i Joanna Janicka -przedstawili publikację podczas autorskiego spotkania, w którym wzięli udział zaproszeni goście i liczna grupa mińszczan.

 

Spotkanie swoją obecnością zaszczycił Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski.

 

 

Przewodnik po Mińsku łączy wiedzę historyczną i z turystyką, zawiera kompendium dziejów miasta i propozycje tras turystycznych do zwiedzania. Dzięki takiemu układowi treści zarówno turyści odwiedzający nasze miasto, jak i mieszkańcy inaczej spojrzą na budynki, ulice, drogi, pomniki.

 

Przewodnik był bardzo potrzebny. Nie tylko nam, mieszkańcom, ale przyjezdnym coraz liczniej odwiedzającym miasto. Ludzie, wbrew pozorom nie siedzą w domach, tylko chcą poznawać Mińsk i okolice – jeżdżą na rowerach, spacerują, wybierają się na wycieczki samochodowe. I wbrew pozorom, odwiedzają miasto turyści. Z tym przewodnikiem, w którym zaproponowałam kilka tras spacerowych, rowerowych i samochodowych oraz prezentując je na mapach, na pewno będzie co zwiedzaćpowiedziała Joanna Janicka.

 

Turystyka z historią nierozerwalnie łączą się. Pewne ważne wątki historyczne zachęcają do odwiedzenia różnych zakątków miasta i okolic. Istotną częścią przewodnika jest rys historyczny dotyczący Mińska, przedstawiający dzieje miasta od jego lokacji, po III Rezczpospolitą. Zamieszczono obszerne informacje o osobach zasłużonych dla miasta, wykaz miejsc pamięci narodowych i zabytków. Sądzę, że przewodnik zachęci do poznawania lokalnej historii naszej małej ojczyzny – powiedział Janusz Kuligowski, historyk, badacz dziejów Mińska Mazowieckiego i okolic, autor wielu publikacji na temat historii regionu.

 

Autorzy przewodnika zamieścili kilka mińskich legend, przedstawili instytucje kultury, a także kalendarium stałych imprez, tj. wydarzenia kulturalne i sportowe, festiwale, zloty.– Kalendarz cyklicznych imprez organizowanych przez instytucje kultury to pozycja obowiązkowa w najnowszych wydawnictwach przewodnikowych i turystycznych, właśnie takie wydarzenia zachęcają turystów do odwiedzenia miasta. Obecnie biura turystyczne organizują wycieczki nie tylko po to, aby zwiedzać zabytki, ale na odbywające się w danym miejscu konkretne imprezy. A wiele z tych organizowanych w Mińsku ma już rangę ogólnopolską, jak np. Festiwal Himilsbacha, Festiwal 4M, czy Mazowiecka Piętnastka

 

Autorzy stworzyli pierwsze w historii naszego miasta tego rodzaju wydawnictwo. I myślę, że ten przewodnik będzie wykorzystywany z pożytkiem przez mieszkańców. Moim marzeniem jest, żeby każda nowa rodzina, która osiądzie i zamelduje się w Mińsku otrzymała taki przewodnik, będący kompendium wiedzy o tym, co o naszym mieście trzeba wiedzieć. Wielkie brawa dla autorów - powiedział Marcin Jakubowski, burmistrz miasta.
Z opowieściami o Mińsku dawnym i dzisiejszym podczas spotkania z autorami przewodnika wystąpiły laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży – Angelika Wichrowska i Natalia Majewska, uczennice Gimnazjum Miejskiego nr 3 w Mińsku (podopieczne nauczycielek języka polskiego Grażyny Kałczewiak i Beaty Wójcickiej) Gościem specjalnym była Marlena Bujniak z Tłuszcza, która przyjechała na promocję z rodzicami. Jest laureatką konkursu krasomówczego w kategorii szkół podstawowych. Na gościach ogromne wrażenie zrobiła nasza Biblioteka, byli zachwyceni miejscem i jego atmosferą. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac Marka Chabrowskiego, który utrwalił mińską architekturę drewnianą. Drugi autor prac plastycznych Wizje Przewizje Krzysztof Jagodziński zapraszał do swojej galerii w Chmielewie.

 

Swoimi refleksjami na temat miasta podzielił się Tomasz Rycharski, który dokonywał korekty tekstów. Pochodzi z Bydgoszczy. W Mińsku mieszka od 2006, a według dowodu osobistego wydanego przez Burmistrza Miasta Mińska Mazowieckiego jest jego stałym obywatelem od 2008 r. Dzięki pracy nad tekstami poznał miasto, o którym – jak powiedział – coraz częściej myśli jako o swoim domu.

 

W przewodniku znajduje się także rys historyczny o dziejach Mińska w języku angielskim.

 

 

 

Polskie towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział w Mińsku Mazowieckim serdecznie dziękuje sponsorom za wsparcie finansowe publikacji Mińsk Mazowiecki – przewodnik historyczno – turystyczny.

 

Sponsorzy :

 

 

 

1.Muzeum Ziemi Mińskiej

 

2.Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Maz.

 

3.Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Mińsku Maz.

 

4.Picceria Labella

 

5.Zespół Szkół Ekonomicznych Liceum Plastyczne

 

5.Restauracja Pałacowa

 

6.Ymaha Prywatna Szkoła Muzyczna

 

7.Gimnazjum Miejskie nr 3

 

8.Szkoła Podstawowa nr 2

 

9. Miejska Biblioteka Publiczna

 

10.Firma Białkowski

 

10.Gmina Jakubów

 

12.Gmina Mińsk Mazowiecki

 

11.Grębiszew - Zajazd Tirest

 

12.Grębiszew - Ekwos - Bocianowe Podlesie

 

13.PZW i Koło Wędkarskie nr 13

 

15.Zespół Szkół w Siennicy

 

17.Liceum Ogólnokształcące w Sulejówku

 

16.Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie, powiat garwoliński

 

17.Gimnazjum im J. Pawła II w Gliniance gm. Wiązowna, powiat otwocki

 

 

 

Patronat Medialny

 

Strefa Mińsk

 

Dzwon, Gazeta Lokalna, Tygodnik Siedlecki

 

Wydanie przewodnika wspierało Miast Mińsk mazowiecki.

 

Umowa PK 526 nr 49/ 2013 z dn. 28 listopada 2013 r. Budżet projektu to 66,66 % środki dotacji w kwocie 10 000, 33,34 % środki własne w kwocie 5 000,00.