Konkurs Krasomówczy 2017

Tradycyjnie w październiku Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Mińsku Mazowieckim zaprasza dzieci i młodzież z Mińska Mazowieckiego, a także z terenu powiatu do udziału w Mazowieckiej Galii Krasomówców Gawędziarzy.
Przesłuchania konkursowe odbędą się :
- dla uczniów szkół podstawowych (kl. I- VI) w dn. 19 października,
- dla uczniów kl. VII, gimnazjów oraz dla szkół średnich - w dn.20 października.
Początek imprezy godz. 8.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Siennickiej w Mińsku Mazowieckim.
Najlepsi krasomówcy i gawędziarze będą reprezentować nasz region w etapie wojewódzkim w Warszawie.

Komunikat dotyczący eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży na terenie Województwa Mazowieckiego w 2017 roku

Komunikat dotyczący eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży na terenie Województwa Mazowieckiego w 2017 roku

Czytaj więcej: Komunikat dotyczący eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży na...

Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy o Tytuł „Przewodnik – Krasomówca”

Katowice, 16 listopada 2016 r.

Koleżanki Przewodniczki! Koledzy Przewodnicy!

Serdecznie zapraszamy wszystkich przewodników-krasomówców do uroczej Pszczyny, gdzie w dniach 24 – 26 marca 2017 r. odbędzie się IV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy o Tytuł „Przewodnik – Krasomówca”. Na stronie internetowej www.przewodnicy.pttk.pl znajdziecie aktualny Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego o Tytuł „Przewodnik – Krasomówca” oraz Kartę Zgłoszenia udziału w konkursie (uczestnika lub „kibica”). Konkurs jest przeprowadzany w Pszczynie już po raz czwarty. Przesłuchania eliminacyjne uczestników odbędą się w salach stajni książęcych, a finałowe w reprezentacyjnej sali pałacu pszczyńskiego – Sali Lustrzanej. Mamy nadzieję, że również bardzo miła i przyjazna atmosfera, która tak jak w latach ubiegłych, będzie towarzyszyła Wam w Pszczynie i spotka się z uznaniem zarówno uczestników, jak i „kibiców” – obserwatorów. Liczymy na to, że tych ostatnich będzie przybywało z roku na rok. I dlatego przewidujemy wiele niespodzianek krajoznawczych, o co z pewnością zadbają gospodarze – Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowo-Nizinnych im. Haliny i Witolda Jakubowskich Oddziału PTTK „Ziemia Pszczyńska” w Pszczynie.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy o Tytuł „Przewodnik – Krasomówca”

MOJA WIELKA PRZYGODA W LEGNICY

Relacja z Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego napisana przez naszą uczestniczkę - Klaudię Jadczak z Dębego Wielkiego, która w kategorii gimnazjów otrzymała nagrodę specjalną oddziału PTTK w Legnicy.

Mój   udział  w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym dla Dzieci i Młodzieży mogę opisać dwoma słowami:  WIELKA PRZYGODA . Rozpoczęła się wraz z podjęciem przeze mnie decyzji  o  udziale w eliminacjach powiatowych konkursu, które odbyły się 7 października 2016.r w Mińsku Mazowieckim. To właśnie wtedy spełniło się jedno z moich wielkich marzeń i zakwalifikowałam się do etapu wojewódzkiego w Warszawie. Pojechałam tam z Panią Marleną Pilarską, polonistką, której zawdzięczam to, że w ogóle  zaistniałam w tym konkursie.  W Warszawie  również  udało mi się odnieść sukces i zapewnić  sobie miejsce w finale ogólnopolskim, który miał odbyć się w Legnicy.

Czytaj więcej: MOJA WIELKA PRZYGODA W LEGNICY

Dwie rocznice – jeden pociąg do historii, czyli stąd do Legnicy

 

Relacja z Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego napisana przez jednego z naszych uczestników - Wojciecha Nowaka z Dębego Wielkiego, który w kategorii szkół podstawowych zajął drugie miejsce.

W dniach 24 listopada do 27 listopada 2016 r. odbywał się finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży. To bardzo ważne wydarzenie  co roku  ma miejsce  w Legnicy. 24 listopada wstałem  o 7:30. Mimo wielkich emocji, poszedłem na pierwszą lekcję do szkoły.

Przyznaję, nie  byłem skupiony na temacie lekcji. Mama przyjechała po mnie i zabrała mnie do domu.  Zamknęliśmy walizkę, do której włożyłem i moje marzenia, i ruszyliśmy autem na stację kolejową. Chwilę czekaliśmy  na pociąg. Przyjechał elektryczny zespół trakcyjny typu EN57AKM, ta identyfikacja nie mogła  ujść mojej uwadze. Pociągi to moje hobby. Jechaliśmy do stacji Warszawa Wschodnia. Stąd mieliśmy się przesiąść w pociąg dalekobieżny do Wrocławia. Na przesiadkę mieliśmy ponad 30 min.

Pociąg podstawił się na peron 15 minut przed planowanym odjazdem. Nasze miejsca znajdowały   w ostatnim wagonie, który był wyprodukowany w 2002 roku. Mieliśmy dziwnie „poukładane”miejsca. Moja mama miała miejsce dwa rzędy za mną. Zamieniliśmy się    z jednym z  pasażerów.  Jechaliśmy najstarszą trasą kolejową w Polsce. Pociąg zatrzymywał się między innymi w Częstochowie i Opolu. Podróż minęła szybko i  dojechaliśmy do Wrocławia.

Czytaj więcej: Dwie rocznice – jeden pociąg do historii, czyli stąd do Legnicy

Dodatkowe informacje