Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy o Tytuł „Przewodnik – Krasomówca”

Katowice, 16 listopada 2016 r.

Koleżanki Przewodniczki! Koledzy Przewodnicy!

Serdecznie zapraszamy wszystkich przewodników-krasomówców do uroczej Pszczyny, gdzie w dniach 24 – 26 marca 2017 r. odbędzie się IV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy o Tytuł „Przewodnik – Krasomówca”. Na stronie internetowej www.przewodnicy.pttk.pl znajdziecie aktualny Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego o Tytuł „Przewodnik – Krasomówca” oraz Kartę Zgłoszenia udziału w konkursie (uczestnika lub „kibica”). Konkurs jest przeprowadzany w Pszczynie już po raz czwarty. Przesłuchania eliminacyjne uczestników odbędą się w salach stajni książęcych, a finałowe w reprezentacyjnej sali pałacu pszczyńskiego – Sali Lustrzanej. Mamy nadzieję, że również bardzo miła i przyjazna atmosfera, która tak jak w latach ubiegłych, będzie towarzyszyła Wam w Pszczynie i spotka się z uznaniem zarówno uczestników, jak i „kibiców” – obserwatorów. Liczymy na to, że tych ostatnich będzie przybywało z roku na rok. I dlatego przewidujemy wiele niespodzianek krajoznawczych, o co z pewnością zadbają gospodarze – Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowo-Nizinnych im. Haliny i Witolda Jakubowskich Oddziału PTTK „Ziemia Pszczyńska” w Pszczynie.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy o Tytuł „Przewodnik – Krasomówca”

MOJA WIELKA PRZYGODA W LEGNICY

Relacja z Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego napisana przez naszą uczestniczkę - Klaudię Jadczak z Dębego Wielkiego, która w kategorii gimnazjów otrzymała nagrodę specjalną oddziału PTTK w Legnicy.

Mój   udział  w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym dla Dzieci i Młodzieży mogę opisać dwoma słowami:  WIELKA PRZYGODA . Rozpoczęła się wraz z podjęciem przeze mnie decyzji  o  udziale w eliminacjach powiatowych konkursu, które odbyły się 7 października 2016.r w Mińsku Mazowieckim. To właśnie wtedy spełniło się jedno z moich wielkich marzeń i zakwalifikowałam się do etapu wojewódzkiego w Warszawie. Pojechałam tam z Panią Marleną Pilarską, polonistką, której zawdzięczam to, że w ogóle  zaistniałam w tym konkursie.  W Warszawie  również  udało mi się odnieść sukces i zapewnić  sobie miejsce w finale ogólnopolskim, który miał odbyć się w Legnicy.

Czytaj więcej: MOJA WIELKA PRZYGODA W LEGNICY

Dwie rocznice – jeden pociąg do historii, czyli stąd do Legnicy

 

Relacja z Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego napisana przez jednego z naszych uczestników - Wojciecha Nowaka z Dębego Wielkiego, który w kategorii szkół podstawowych zajął drugie miejsce.

W dniach 24 listopada do 27 listopada 2016 r. odbywał się finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży. To bardzo ważne wydarzenie  co roku  ma miejsce  w Legnicy. 24 listopada wstałem  o 7:30. Mimo wielkich emocji, poszedłem na pierwszą lekcję do szkoły.

Przyznaję, nie  byłem skupiony na temacie lekcji. Mama przyjechała po mnie i zabrała mnie do domu.  Zamknęliśmy walizkę, do której włożyłem i moje marzenia, i ruszyliśmy autem na stację kolejową. Chwilę czekaliśmy  na pociąg. Przyjechał elektryczny zespół trakcyjny typu EN57AKM, ta identyfikacja nie mogła  ujść mojej uwadze. Pociągi to moje hobby. Jechaliśmy do stacji Warszawa Wschodnia. Stąd mieliśmy się przesiąść w pociąg dalekobieżny do Wrocławia. Na przesiadkę mieliśmy ponad 30 min.

Pociąg podstawił się na peron 15 minut przed planowanym odjazdem. Nasze miejsca znajdowały   w ostatnim wagonie, który był wyprodukowany w 2002 roku. Mieliśmy dziwnie „poukładane”miejsca. Moja mama miała miejsce dwa rzędy za mną. Zamieniliśmy się    z jednym z  pasażerów.  Jechaliśmy najstarszą trasą kolejową w Polsce. Pociąg zatrzymywał się między innymi w Częstochowie i Opolu. Podróż minęła szybko i  dojechaliśmy do Wrocławia.

Czytaj więcej: Dwie rocznice – jeden pociąg do historii, czyli stąd do Legnicy

Tryumf Mińskiej Akademii Krasomówców

 29 października 2016 r. odbyły się w Warszawie eliminacje wojewódzkie do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży. Reprezentanci rejonu mińskiego zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego.

 

W kategorii szkół podstawowych w Legnicy reprezentować nas będą Gabriela Miąskiewicz z Dobrego, Wojciech Nowak z Dębego Wielkiego. W kategorii gimnazjów wystąpią Martyna Osiak z Siennicy i Klaudia Jadczak z Dębego Wielkiego. W kategorii szkół średnich do Golubia Dobrzynia na finał ogólnopolski pojadą Kacper Bodecki z Dobrego i Angelika Wichrowska z Mińska Mazowieckiego.

 

 

 

W przypadku uczestniczek Martyny Osiak i Angeliki Wichrowskiej jest to kolejny udział w finale ogólnopolskim, co jest potwierdzeniem znakomitych umiejętności polonistycznych i retorycznych tychże uczennic.

 

  Tegoroczny finał wojewódzki był na bardzo wysokim poziomie. To , co zdecydowało o sukcesie naszych reprezentantów to   oryginalne  i bardzo ciekawe   pod względem treści  wystąpienia krasomówcze, które są wynikiem   ogromnego zaangażowania uczestników  i nauczyciela prowadzącego w  przygotowanie  treści wystąpienia. 

KONKURS KRASOMÓWCZY dla DZIECI I MŁODZIEŻY W MIŃSKU MAZOWIECKIM

 

Święto języka polskiego

 

 

 

XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży za nami. W dniach 6 -7 października 2016 r. w krasomówcze szranki stanęli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. W konkursie wzięło udział 33 osoby, a wszyscy spotkali się w jak zawsze w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum Miejskiego nr 3 przy ul. Siennickiej 17 w Mińsku Maz. Koordynatorem imprezy była Joanna Janicka reprezentująca Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze w Mińsku Maz. Ponadto w sprawy organizacyjne zaangażowali się: Mirosław Samociuk – dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Mińsku Maz. oraz nauczyciele: Beata Wójcicka i Grażyna Kałczewiak. Tradycyjnie swoim autorytetem wsparli konkurs Emilka Grabowska i Marta Bodecka – w przeszłości uczestniczki konkursu.

 

Uczniowie podczas przesłuchań konkursowych prezentowali piękną polszczyzną wystąpienia o tematyce regionalnej i zachęcali do poznawania małej ojczyzny. Poziom merytoryczny i artystyczny wstąpień w tym roku był wyjątkowo bardzo wysoki. Większość uczestników przygotowała do wygłoszenia dwa wystąpienia, zgodnie z wymaganiami na etapie wojewódzkim.

 

W kategorii szkół podstawowych laureatami etapu rejonowego zostali; Gabriela Miąskiewicz z kl. III reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury w Dobrem, Wojciech Nowak z kl. V reprezentant Oddziału PTTK w Mińsku Maz. I Damian Muracki z kl. VI Zespołu Szkół w Zamieniu.

 

Ponadto jury wyróżniło Piotra Nowaka z PTTK Mińsk Maz., Zuzannę Szostakiewicz z Sulejówka, Agatę Welo i Adrianę Baranowską z Mińska Maz. Najmłodszą uczestniczką była Weronika Matasek z Zamienia.

 

W kategorii gimnazjum laureatami zostali: Martyna Osiak z Zespołu Szkół w Siennicy, Klaudia Janczak z Gimnazjum Miejskiego nr 3 w Mińsku Maz., Klaudia Jadczak z gimnazjum w Dębem Wielkim. Ponadto wyróżniono Karęnę Paździoch i Laurę Kulbacką z Mińska Maz., oraz Julię Piszcz z Dobrego .

 

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych klasą samą w sobie była Angelika Wichrowska, wielokrotna laureatka w kategorii gimnazjów, a obecnie uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych. Drugim laureatem został Kacper Bodecki reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury w Dobrem.

 

Konkurs obył się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Mińsk Mazowiecki. Tegoroczna edycja odbywała się pod Honorowym Patronatem wiceministra Edukacji Narodowej- Teresy Wargockiej. Wiceminister uświetniła swoją obecnością przesłuchania konkursowe i z podziwem przysłuchiwała się się wystąpieniom młodych mówców, by na koniec im pogratulować i wręczyć pamiątkowe dyplomy.

 

Dodatkowe informacje